Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

Justyna Bielka - ZnanyLekarz.pl

Bądźmy w kontakcie

Kalendarz konsultacji

DIETETYK KLINICZNY

mgr Justyna Bielka

 

Dieta w ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki: 

indywidualne konsultacje z dietetykiem klinicznym

w Katowicach lub online

 

 

Cennik

 

Konsultacja dietetyczna: od 150 zł

Plan Posiłków / Jadłospis: od 150 zł

 

 

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

Kalendarz konsultacji

Dieta w ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki

 

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki - jak powinna wyglądać dieta?

 

Podstawowe rekomendacje odnośnie diety w chorobach trzustki to unikanie ciężkostrawnych posiłków/produktów, zmniejszenie ilości produktów wyskokobłonnikowych i wysokotłuszczowych. Jednocześnie dieta musi pokrywać zwiększone zapotrzebowanie chorego na energię, normobiałkowa i bogata w węglowodany - w przeciwnym razie można zaobserwować spadek masy ciała i pogorszenie stanu odżywienia. 

 

Konsultacje z dietetykiem umożliwiają indywidualne podejście. Aby dopasować zalecenia żywieniowe i plan posiłków do aktualnego stanu chorego należy uwzględnić:

etap choroby/etap rekonwalescencji, stan odżywienia, występujące objawy i tolerancję poszczególnych produktów spożywczych (oraz preferencje smakowe), wyniki badań oraz choroby współistniejące.

 

Dietetyk kliniczny może pomóc ustalić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, dobrać odpowiednie dla chorego porcje poszczególnych produktów w taki sposób, aby plan żywieniowy pokrywał zapotrzebowanie organizmu.

 

Plan posiłków opracowany przez dietetyka pomaga również we wprowadzeniu bardziej różnorodnych produktów i posiłków niż te najczęściej kojarzone z dietą łatwostrawną (pierś z kurczaka, ziemniaki i gotowana marchewka).

 

 

Rola diety w ostrym zapaleniu trzustki:

 

Odpowiednie żywienie w ostrym zapaleniu trzustki zmniejsza nasilenie dolegliwości, wspomaga rekonwalescencję i usprawnia powrót do zdrowia.

 

W zależności od etapu rekonwalescencji po przebytym ostrym zapaleniu trzustki i powrocie do domu ze szpitala, postępowanie dietetyczne dzielimy na różne etapy.

 

Etapy diety zakładają jej stopniowe rozszerzanie - od diety łatwostrawnej w najbardziej 'rygorystycznej ' odsłonie, poprzez kolejne etapy, aż do wypracowania modelu żywieniowego, który będzie podstawą planowania posiłków na stałe.

 

Ten ostatni etap jest równie ważny, ponieważ ma za zadanie zapobiegać wystąpieniu kolejnego epizodu ostrego zapalenia trzustki.

 

Dietetyk kliniczny dopasowuje dietę do aktualnego stanu chorego na różnych etapach rekonwalescencji oraz pomaga w bezpiecznym i stopniowym rozszerzaniu diety po przebyciu ostrego zapalenia trzustki.

 

 

Rola diety w przewlekłym zapaleniu trzustki

 

Długoptrwałe restrykcje żywieniowe, które wprowadza się w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki utrudniają samodzielne planowanie pełnowartościowych posiłków i dostarczenie wszystkich niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji.

Stwarza to ryzyko niedoborów żywieniowych i pogorszonego stanu odżywienia, z niedożywieniem włącznie.

 

Restrykcje żywieniowe i monotonne posiłki lub błędy dietetyczne, które wywołują dolegliwości bólowe lub przewlekłe biegunki oraz niedobory żywieniowe, spadek masy ciała - to częste problemy pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki.

 

Dietetyk pomaga określić indywidualną tolerancję poszczególnych produktów oraz wypracować sposób żywienia, który z jednej strony będzie różnorodny i dopasowany do potrzeb organizmu, a z drugiej - nie będzie prowokował dolegliwości związanych z przewlekłym zapaleniem trzustki.

 

 

 

Wsparcie dietetyka - ostre i przewlekłe zapalenie trzustki - jaka dieta - dietetyk kliniczny ONLINE - Katowice