Płatności

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

+48 534 624 775

Kalendarz konsultacji

justynabielka.dietetyk@gmail.com

Dane kontaktowe

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

OPINIE

  • Przygotowanie żywieniowe do leczenia onkologicznego.

  • Przeciwdziałanie niedożywieniu w chorobie nowotworowej.

  • Wsparcie żywieniowe w trakcie leczenia przeciwnowotworowego:

    • okres okołooperacyjny

    • radioterapia

    • chemioterapia

    • hormonoterapia

    • immunoterapia

  • Dopasowanie sposobu żywienia do występujących skutków ubocznych leczenia onkologicznego - w celu ich zmniejszenia lub wyeliminowania (dolegliwości takie jak nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, brak apetytu). 

  • Dobór preparatów żywienia medycznego (żywność medyczna, tzw. 'nutridrinki').

  • Wsparcie żywieniowe po zakończeniu leczenia i w czasie rekonwalescencji.

  • Profilaktyka żywieniowa pierwotna i wtórna.

  • W każdym wypadku - dopasowanie zaleceń żywieniowych i diety do aktualnych wyników badań i chorób współtowarzyszących, występujących objawów, warunków ekonomicznych i w miarę możliwości do preferencji smakowych.

  • Zawsze jest też czas i miejsce na pytania i odpowiedzi związane ze sposobem jedzenia, oraz dokładne omówienie praktycznych i organizacyjnych kwestii związanych z przygotowaniem posiłków.

 

DIETETYKA ONKOLOGICZNA

DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka-Grocka

Wsparcie żywieniowe w trakcie leczenia onkologicznego

 

WSPARCIE ŻYWIENIOWE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ

 

indywidualne konsultacje z dietetykiem onkologicznym

w Katowicach lub online:

wizyta w gabinecie, telekonsultacja lub wideokonsultacja

 

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

 

Bądźmy w kontakcie

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego - cele i korzyści

 

Właściwe żywienie, które pokrywa większe niż zwykle zapotrzebowanie organizmu na białko, energię i składniki odżywcze to istotny element wspomagający na każdym etapie leczenia przeciwnowotworowego. 

Odpowiednio zbilansowany, pełnowartościowy jadłospis pomaga również przygotować organizm do leczenia. Przynosi też korzyści w trakcie rekonwalescencji po zakończonym już leczeniu jako istotny czynnik, który wspomaga regenerację organizmu.

Dietoterapia pacjenta chorego na raka ma za zadanie między innymi zapobiegać niedożywieniu, stabilizować masę ciała i dbać o odpowiedni stan odżywienia. Przekłada się to w znacznym stopniu na prawidłowe wyniki badań i pomaga prowadzić leczenie zgodnie z planem.

Odpowiednio dopasowane posiłki pomagają także łagodzić a nawet całkowicie wyciszać uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Łagodzenie skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej wpływa pozytywnie nie tylko na stan odżywienia organizmu, wyniki badań i planowe leczenie, ale również na codzienność i jakość życia.

Radość z posiłków, redukcja stresu związanego z niepewnością, która towarzyszy pacjentom onkologicznym i członkom rodziny w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków to kolejny i równie bezcenny cel postępowania dietetycznego.

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego

- kiedy zacząć, jaka jest optymalna częstotliwość konsultacji

 

Najlepszy moment na pierwszą konsultację z dietetykiem onkologicznym to czas zaraz po diagnozie nowotworu. Czas pomiędzy diagnozą a rozpoczęciem leczenia to cenny okres na przygotowanie organizmu do trudnego procesu terapii przeciwnowotworowej.

Lepszy stan odżywienia na starcie to mniejsze nasilenie skutków ubocznych leczenia lub późniejsze ich wystąpienie, lepsza reakcja organizmu na leczenie, mniejsze ryzyko niedożywienia lub spowolnienie rozwoju niedożywienia.

Z wizytą u dietetyka na pewno nie warto czekać na znaczny ubytek masy ciała, pamiętajmy, że w przypadku pacjentów onkologicznych każdy kilogram ma znaczenie. Nawet w przypadku nadwagi - w trakcie leczenia onkologicznego celem jest stabilizacja masy ciała, odchudzanie zostawiamy na okres po zakończeniu leczenia i rekonwalescencji.

Jeśli spadek masy ciała już występuje, jeśli już występują trudności ze spożywaniem posiłków- konsultacja onkodietetyczna potrzebna jest tym bardziej.

Następnie wskazana jest średnio jedna konsultacja kontrolna w miesiącu oraz wprowadzanie na bieżąco potrzebnych modyfikacji dietetycznych.

Zalecenia żywieniowe i plan posiłków dopasowuje się zawsze do aktualnej sytuacji - w zależności od aktualnej masy ciała, występujących w danym momencie skutków niepożądanych leczenia onkologicznego (i ich nasilenia), indywidualnej tolerancji spożywanych posiłków. Znaczenie ma także wydolność narządów wewnętrznych, wyniki badań, rodzaj i etap leczenia onkologicznego, rodzaj i stopień zaawansowania nowotworu, obecność innych chorób lub schorzeń.

Optymalne zalecenia żywieniowe i plan posiłków mogą być odmienne dla tego samego pacjenta na różnych etapach leczenia, dlatego najbardziej korzystne są regularne konsultacje z dietetykiem klinicznym - pojedyncza konsultacja w większości przypadków będzie wystarczająca do momentu, kiedy nastąpi zmiana wyżej wymienionych czynników, które wpływają na dobór zaleceń żywieniowych.

Korzyści przyniesie też następujący system konsultacji: przynajmniej na początku każdego kolejnego etapu leczenia oraz w czasie nasilenia skutków niepożądanych leczenia onkologicznego,

czyli np. konsultacja w momencie diagnozy, następnie w okresie okołooperacyjnym, następnie na początku chemioterapii, w trakcie chemioterapii - jeśli występują skutki uboczne, np. biegunki, następnie konsultacja w trakcie rekonwalescencji po zakończonym leczeniu.

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego - moje podejście

 

Przede wszystkim stawiam na stały kontakt, szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych. Pojedyncze konsultacje raz w miesiącu, pomiędzy którymi pacjenci muszą radzić sobie sami - taki system w tak trudnej sytuacji, jaką jest leczenie choroby nowotworowej - po prostu się nie sprawdza. 

Nie zostawiam więc moich pacjentów na pastwę internetu :) w razie pytań zapraszam do kontaktu na bieżąco - zawsze powtarzam, że nie ma głupich pytań, zwłaszcza w sytuacji, kiedy naturalne jest, że stres towarzyszy w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków, a wątpliwości i niepewność pojawiają się niemal przy każdym posiłku czy nawet produkcie.

 

W przypadku dietetyki onkologicznej określenie 'indywidualna tolerancja' ma znaczenie wyjątkowo silnie (rzecz zrozumiała w sytuacji, kiedy czynników, które tę tolerancję modyfikują jest prawdopodobnie więcej, niż w każdej innej dziedzinie dietetyki)

- z tego powodu w zakres porady onkodietetycznej wchodzą także modyfikacje planu posiłków, jeśli okaże się to potrzebne (może być to na przykład modyfikacja rozkładu posiłków lub ich porcji a także dodatkowe porady dopasowane do potrzeb).

 

Dla pacjentów, którzy na początek chcą skorzystać z jednorazowej konsultacji - również jest taka możliwość. Na konsultacji wspólnie możemy ocenić, czy bardziej intensywna forma wsparcia będzie w tym momencie potrzebna, czy może wystarczy porada bardziej ogólna.

 

Leczenie choroby nowotworowej - diety alternatywne?

 

Zaznaczam, że nie zajmuję się leczeniem alternatywnym, medycyną niekonwencjonalną, niesprawdzonymi i nieuznanymi jako bezpieczne metodami, a przede wszystkim nie eksperymentuję na moich Pacjentach.

Założenia dietoterapii, wszystkie materiały, plany posiłków przygotowuję w oparciu o badania naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem w onkologii.

Jeśli ze strony pacjenta lub rodziny jest potrzeba, żeby wybrane diety czy metody alternatywne omówić, usłyszeć argumenty za i przeciw - na takie rozmowy jestem jak najbardziej otwarta :)

 

Przebieg konsultacji

 

Informacje organizacyjne, koszty, a także możliwość rezerwacji terminu oraz wybranej opcji przez kalendarz znajdują się na stronie:

KONSULTACJE - DIETETYKA ONKOLOGICZNA