Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego - cele i korzyści

 

Właściwe żywienie, które pokrywa większe niż zwykle zapotrzebowanie organizmu na białko, energię i składniki odżywcze to istotny element wspomagający na każdym etapie leczenia przeciwnowotworowego. 

Odpowiednio zbilansowany, pełnowartościowy jadłospis pomaga również przygotować organizm do leczenia. Przynosi też korzyści w trakcie rekonwalescencji po zakończonym już leczeniu jako istotny czynnik, który wspomaga regenerację organizmu.

Dietoterapia pacjenta chorego na raka ma za zadanie między innymi zapobiegać niedożywieniu, stabilizować masę ciała i dbać o odpowiedni stan odżywienia. Przekłada się to w znacznym stopniu na prawidłowe wyniki badań i pomaga prowadzić leczenie zgodnie z planem.

Odpowiednio dopasowane posiłki pomagają także łagodzić a nawet całkowicie wyciszać uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Łagodzenie skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej wpływa pozytywnie nie tylko na stan odżywienia organizmu, wyniki badań i planowe leczenie, ale również na codzienność i jakość życia.

Radość z posiłków, redukcja stresu związanego z niepewnością, która towarzyszy pacjentom onkologicznym i członkom rodziny w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków to kolejny i równie bezcenny cel postępowania dietetycznego.

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego

- kiedy zacząć, jaka jest optymalna częstotliwość konsultacji

 

Najlepszy moment na pierwszą konsultację z dietetykiem onkologicznym to czas zaraz po diagnozie nowotworu. Czas pomiędzy diagnozą a rozpoczęciem leczenia to cenny okres na przygotowanie organizmu do trudnego procesu terapii przeciwnowotworowej.

Lepszy stan odżywienia na starcie to mniejsze nasilenie skutków ubocznych leczenia lub późniejsze ich wystąpienie, lepsza reakcja organizmu na leczenie, mniejsze ryzyko niedożywienia lub spowolnienie rozwoju niedożywienia.

Z wizytą u dietetyka na pewno nie warto czekać na znaczny ubytek masy ciała, pamiętajmy, że w przypadku pacjentów onkologicznych każdy kilogram ma znaczenie. Nawet w przypadku nadwagi - w trakcie leczenia onkologicznego celem jest stabilizacja masy ciała, odchudzanie zostawiamy na okres po zakończeniu leczenia i rekonwalescencji.

Jeśli spadek masy ciała już występuje, jeśli już występują trudności ze spożywaniem posiłków- konsultacja onkodietetyczna potrzebna jest tym bardziej.

Następnie wskazana jest średnio jedna konsultacja kontrolna w miesiącu oraz wprowadzanie na bieżąco potrzebnych modyfikacji dietetycznych.

Zalecenia żywieniowe i plan posiłków dopasowuje się zawsze do aktualnej sytuacji - w zależności od aktualnej masy ciała, występujących w danym momencie skutków niepożądanych leczenia onkologicznego (i ich nasilenia), indywidualnej tolerancji spożywanych posiłków. Znaczenie ma także wydolność narządów wewnętrznych, wyniki badań, rodzaj i etap leczenia onkologicznego, rodzaj i stopień zaawansowania nowotworu, obecność innych chorób lub schorzeń.

Optymalne zalecenia żywieniowe i plan posiłków mogą być odmienne dla tego samego pacjenta na różnych etapach leczenia, dlatego najbardziej korzystne są regularne konsultacje z dietetykiem klinicznym - pojedyncza konsultacja w większości przypadków będzie wystarczająca do momentu, kiedy nastąpi zmiana wyżej wymienionych czynników, które wpływają na dobór zaleceń żywieniowych.

Korzyści przyniesie też następujący system konsultacji: przynajmniej na początku każdego kolejnego etapu leczenia oraz w czasie nasilenia skutków niepożądanych leczenia onkologicznego,

czyli np. konsultacja w momencie diagnozy, następnie w okresie okołooperacyjnym, następnie na początku chemioterapii, w trakcie chemioterapii - jeśli występują skutki uboczne, np. biegunki, następnie konsultacja w trakcie rekonwalescencji po zakończonym leczeniu.

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego - moje podejście

 

Przede wszystkim stawiam na stały kontakt, szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych. Pojedyncze konsultacje raz w miesiącu, pomiędzy którymi pacjenci muszą radzić sobie sami - taki system w tak trudnej sytuacji, jaką jest leczenie choroby nowotworowej - po prostu się nie sprawdza. 

Nie zostawiam więc moich pacjentów na pastwę internetu :) w razie pytań zapraszam do kontaktu na bieżąco - zawsze powtarzam, że nie ma głupich pytań, zwłaszcza w sytuacji, kiedy naturalne jest, że stres towarzyszy w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków, a wątpliwości i niepewność pojawiają się niemal przy każdym posiłku czy nawet produkcie.

 

W przypadku dietetyki onkologicznej określenie 'indywidualna tolerancja' ma znaczenie wyjątkowo silnie (rzecz zrozumiała w sytuacji, kiedy czynników, które tę tolerancję modyfikują jest prawdopodobnie więcej, niż w każdej innej dziedzinie dietetyki)

- z tego powodu w zakres porady onkodietetycznej wchodzą także modyfikacje planu posiłków, jeśli okaże się to potrzebne (może być to na przykład modyfikacja rozkładu posiłków lub ich porcji a także dodatkowe porady dopasowane do potrzeb).

 

Dla pacjentów, którzy na początek chcą skorzystać z jednorazowej konsultacji - również jest taka możliwość. Na konsultacji wspólnie możemy ocenić, czy bardziej intensywna forma wsparcia będzie w tym momencie potrzebna, czy może wystarczy porada bardziej ogólna.

 

Leczenie choroby nowotworowej - diety alternatywne?

 

Zaznaczam, że nie zajmuję się leczeniem alternatywnym, medycyną niekonwencjonalną, niesprawdzonymi i nieuznanymi jako bezpieczne metodami, a przede wszystkim nie eksperymentuję na moich Pacjentach.

Założenia dietoterapii, wszystkie materiały, plany posiłków przygotowuję w oparciu o badania naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem w onkologii.

Jeśli ze strony pacjenta lub rodziny jest potrzeba, żeby wybrane diety czy metody alternatywne omówić, usłyszeć argumenty za i przeciw - na takie rozmowy jestem jak najbardziej otwarta :)

 

Dietoterapia w trakcie leczenia onkologicznego - jak to wygląda?

 

Poniżej, wraz z cennikiem usług znajdują się ogólne założenia organizacyjne, które dotyczą przebiegu konsultacji.

Jest także możliwość, żeby wspólnie omówić szczegóły czy dodatkowe pytania - zapraszam do kontaktu:

 • mailowego (justynabielka.dietetyk@gmail.com)

 • lub telefonicznego (bezpłatna 10 - minutowa konsultacja pod numerem telefonu: +48 534 624 775)

 

Termin konsultacji można zarezerwować:

 • przez kalendarz na dole strony
 • telefonicznie
 • mailowo

 

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

Bądźmy w kontakcie

 

WSPARCIE ŻYWIENIOWE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ

 

indywidualne konsultacje z dietetykiem onkologicznym

w Katowicach lub online:

wizyta w gabinecie, telekonsultacja lub wideokonsultacja

 

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

 

Wsparcie żywieniowe w trakcie leczenia onkologicznego

DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka

DIETETYKA ONKOLOGICZNA

 • Przygotowanie żywieniowe do leczenia onkologicznego.

 • Przeciwdziałanie niedożywieniu w chorobie nowotworowej.

 • Wsparcie żywieniowe w trakcie leczenia przeciwnowotworowego:

  • okres okołooperacyjny

  • radioterapia

  • chemioterapia

  • hormonoterapia

  • immunoterapia

 • Dopasowanie sposobu żywienia do występujących skutków ubocznych leczenia onkologicznego - w celu ich zmniejszenia lub wyeliminowania (dolegliwości takie jak nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, brak apetytu). 

 • Dobór preparatów żywienia medycznego (żywność medyczna, tzw. 'nutridrinki').

 • Wsparcie żywieniowe po zakończeniu leczenia i w czasie rekonwalescencji.

 • Profilaktyka żywieniowa pierwotna i wtórna.

 • W każdym wypadku - dopasowanie zaleceń żywieniowych i diety do aktualnych wyników badań i chorób współtowarzyszących, występujących objawów, warunków ekonomicznych i w miarę możliwości do preferencji smakowych.

 • Zawsze jest też czas i miejsce na pytania i odpowiedzi związane ze sposobem jedzenia, oraz dokładne omówienie praktycznych i organizacyjnych kwestii związanych z przygotowaniem posiłków.

 

OPINIE

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

Dane kontaktowe

justynabielka.dietetyk@gmail.com

Kalendarz konsultacji

+48 534 624 775

Kalendarz konsultacji

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

Konsultacja wstępna 45-60 min

 

 • omówienie zaleceń dietetycznych i edukacja żywieniowa dopasowana do aktualnej sytuacji zdrowotnej i występujących dolegliwości

 • po konsultacji - przesłanie obszernych materiałów edukacyjnych dopasowanych do potrzeb

 • dobór preparatów medycznych (jeśli potrzebne)

 

Konsultacja - omówienie planu posiłków 30 min

 

 • konsultacja telefoniczna 3-7 dni po przesłaniu planu posiłków i materiałów
 • kontakt mailowy przez 2 tygodnie w przypadku pytań

 

Plan posiłków 

 • rozkład posiłków w ciągu dnia

 • posiłki / produkty dopasowane do sytuacji zdrowotnej, aktualnie występujących dolegliwości (szczegółowo opisany sposób przygotowania)

 • rozkład i porcje posiłków / produktów dopasowane indywidualnie pod kątem zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze

 

Czas oczekiwania:  zalecenia żywieniowe omawiamy w trakcie konsultacji,

podsumowanie w formie opisowej, materiały edukacyjne oraz plan posiłków przesyłam 1-2 dni po konsultacji.

 

Konsultacja 45-60 min

 

 • omówienie zaleceń dietetycznych i edukacja żywieniowa dopasowana do aktualnej sytuacji zdrowotnej i występujących dolegliwości

 • po konsultacji - przesłanie obszernych materiałów edukacyjnych dopasowanych do potrzeb

 • dobór preparatów medycznych (jeśli są potrzebne)

 

 Czas oczekiwania: zalecenia żywieniowe omawiamy w trakcie konsultacji,

podsumowanie w formie opisowej i materiały edukacyjne przesyłam 1-2 dni po konsultacji. 

Konsultacja wstępna 45-60 min

 

 • omówienie zaleceń dietetycznych i edukacja żywieniowa dopasowana do aktualnej sytuacji zdrowotnej i występujących dolegliwości

 • po konsultacji - przesłanie obszernych materiałów edukacyjnych dopasowanych do potrzeb

 • dobór preparatów medycznych (jeśli potrzebne)

 

Konsultacja - omówienie planu posiłków 30 min

 

 • konsultacja telefoniczna 3-7 dni po przesłaniu planu posiłków i materiałów

 

Konsultacja kontrolna 45-60 min x 2

 

 • konsultacje planowane co ok. 2-3 tygodnie

 • modyfikacje zaleceń dietetycznych / planu posiłków po konsultacjach kontrolnych

 • kontakt mailowy w przypadku pytań

 

Plan posiłków 

 • rozkład posiłków w ciągu dnia

 • posiłki / produkty dopasowane do sytuacji zdrowotnej, aktualnie występujących dolegliwości (szczegółowo opisany sposób przygotowania)

 • rozkład i porcje posiłków / produktów dopasowane indywidualnie pod kątem zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze

 

Czas oczekiwania:  zalecenia żywieniowe omawiamy w trakcie konsultacji,

podsumowanie w formie opisowej, materiały edukacyjne oraz plan posiłków przesyłam 1-2 dni po konsultacji.

 

Konsultacja wstępna 45-60 min

 

 • omówienie zaleceń dietetycznych i edukacja żywieniowa dopasowana do aktualnej sytuacji zdrowotnej i występujących dolegliwości

 • po konsultacji - przesłanie obszernych materiałów edukacyjnych dopasowanych do potrzeb

 • dobór preparatów medycznych (jeśli potrzebne)

 

Konsultacja - omówienie planu posiłków 30 min

 

 • konsultacja telefoniczna 3-7 dni po przesłaniu planu posiłków i materiałów

 

Konsultacja kontrolna 45-60 min

 

 • konsultacja kontrolna po 2-4 tygodniach po pierwszej konsultacji

 • modyfikacja zaleceń dietetycznych / planu posiłków po konsultacji kontrolnej

 • kontakt mailowy w przypadku pytań

 

Plan posiłków 

 • rozkład posiłków w ciągu dnia

 • posiłki / produkty dopasowane do sytuacji zdrowotnej, aktualnie występujących dolegliwości (szczegółowo opisany sposób przygotowania)

 • rozkład i porcje posiłków / produktów dopasowane indywidualnie pod kątem zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze

 

Czas oczekiwania:  zalecenia żywieniowe omawiamy w trakcie konsultacji,

podsumowanie w formie opisowej, materiały edukacyjne oraz plan posiłków przesyłam 1-2 dni po konsultacji.

 

Pakiet onkodietetyczny standardowy: 3 konsultacje + plan posiłków (miesiąc)

650 zł

Przebieg konsultacji - oferta i cennik

Konsultacja onkodietetyczna (pierwsza / kolejna)

250 zł

Pakiet onkodietetyczny podstawowy: 2 konsultacje + plan posiłków

550 zł

Pakiet onkodietetyczny rozszerzony: 4 konsultacje + plan posiłków (2 miesiące)

850 zł

Sposób płatności:

 • tylko przelewem

 

Dane do przelewu:

ING Bank Śląski

31 1050 1214 1000 0097 2346 1910

Nazwa odbiorcy:

Justyna Bielka Dietetyk Kliniczny

 

Tytuł przelewu:

 • Indywidualna konsultacja dietetyczna, [data konsultacji]

 

Termin płatności:

 • w ciągu 24 godzin od zarezerwowania terminu konsultacji

 • czas oczekiwania na materiały po konsultacji oraz plan posiłków: 1-2 dni

* jeśli czas oczekiwania na wyniki niezbędnych badań się wydłuża, wydłuża się także odpowiednio czas oczekiwania na plan posiłków

 

Płatności