OPINIE

Żywienie w chorobie nowotworowej

RAK PIERSI

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

+48 534 624 775

Kalendarz konsultacji

justynabielka.dietetyk@gmail.com

Dane kontaktowe

Dieta po diagnozie raka piersi - kiedy należy podjąć pierwsze kroki?

Najlepszy czas to czas diagnostyki, czyli jeszcze przed rozpoczęciem terapii onkologicznej.

Czas ten można wykorzystać na przygotowanie organizmu do leczenia - lepszy stan odżywienia to lepsza tolerancja leczenia, mniej nasilone skutki uboczne, lepsze gojenie ran po zabiegach operacyjnych - właśnie przygotowanie żywieniowe ma tutaj ogromne znaczenie. Co ważne, o stanie odżywienia nie świadczy masa ciała, jednoczesna nadwaga i niedobory żywieniowe to częste zjawisko.

Dietetyk onkologiczny oceni aktualny sposób jedzenia, wskaże, co należy zmienić, jak komponować pełnowartościowe posiłki, a także czego unikać na co dzień. Może także przygotować indywidulanie dopasowany plan posiłków, który ułatwi przeniesienie wskazówek na praktykę. Pomoże uporządkować wiedzę na temat właściwej diety w chorobie nowotworowej.

 

Rak piersi - dieta w okresie okołooperacyjnym

Odpowiednio zbilansowana, bogata w białko dieta w okresie okołooperacyjnym w leczeniu raka piersi to ważny element zarówno w procesie przygotowania do zabiegu jak i w okresie po operacji.

Żywienie ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego gojenia ran pooperacyjnych, wpływa na tempo regeneracji organizmu - aspekt bardzo istotny, jeśli jest to jednocześnie okres przed rozpoczęciem kolejnych etapów leczenia onkologicznego.

Dietetyk onkologiczny skomponuje zbilansowaną dietę jak i dobierze odpowiednie preparaty medyczne, które stosuje się jako wsparcie w okresie okołooperacyjnym.

 

Rak piersi - dieta w czasie chemioterapii i/lub radioterapii

Wsparcie dietetyka podczas chemioterapii i radioterapii polega na przygotowaniu planu żywieniowego, który ma dostarczać na bieżąco niezbędnych składników odżywczych, pokrywać zwiększone zapotrzebowanie na białko, uwzględniać choroby towarzyszące.

Bardzo ważny element to dopasowywanie diety do aktualnie występujących skutków ubocznych leczenia (np. suchość w jamie ustnej, biegunki i/lub zaparcia, dolegliwości po wybranych produktach, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych - np. podwyższone wskaźniki wątrobowe). Wpływa to na lepsze samopoczucie na co dzień, zmniejsza ryzyko rozwoju niedoborów żywieniowych.

Nie wszystkie kobiety będą odczuwać nasilone sutki uboczne - szansę na lesze samopoczucie w czasie terapii przeciwnowotworowej daje dobry stan odżywienia organizmu, dlatego nawet mimo braku dolegliwości należy dbać o to, aby dieta była pełnowartościowa.

 

Rak piersi - dieta w czasie hormonoterapii 

Rola dietetyka w trakcie hormonoterapii to pomoc w wypracowaniu takiego sposobu żywienia, który będzie pomagać w osiągnięciu i/lub utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, wspomagać regenerację organizmu po zakończeniu wcześniejszych etapów leczenia. To także czas, w którym można rozpocząć wypracowywanie nawyków, które w przyszłości będą stanowić element profilaktyki wtórnej, czyli będą zmniejszać ryzyko wznowy raka piersi.

Na tym etapie leczenia dieta ma więc także duże znaczenie, inne są natomiast problemy, przy których właściwe żywienie może zadziałać wspomagająco - hormonoterapia wiąże się miedzy innymi z ryzykiem nadwagi (a pamiętajmy, że nadmierna masa ciała to jeden z czynników ryzyka wznowy raka piersi), w trakcie hormonoterapii mogą się też pojawić między innymi zaburzenia gospodarki węglowodanowej i/lub lipidowej - tutaj dieta także może mieć działanie profilaktyczne lub wspomagające.

Z drugiej strony - ustępują już dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (które mogły pojawiać się w trakcie wcześniejszych etapów leczenia) - jest to więc dobry czas na wprowadzanie do diety wielu prozdrowotnych produktów, które w czasie leczenia należy niekiedy ograniczyć ze względu na gorszą ich tolerancję  (w trakcie chemioterapii gorzej tolerowane mogą być między innymi duże ilości surowych warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych).

 

Żywieniowa profilaktyka wznowy raka piersi

Styl życia, w tym sposób odżywiania i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała - są uznawane przez polskie i światowe towarzystwa naukowe jako ważne czynniki, które mogą zapobiegać wznowie raka piersi. 

Zmianę nawyków żywieniowych - na tyle, na ile jest to w danym momencie możliwe - można rozpocząć już w momencie diagnostyki, w trakcie leczenia i po zakończeniu leczenia.

Natomiast czas po okresie leczenia i rekonwalescencji to także bezpieczny czas na redukcję nadmiernej masy ciała - o ile w czasie leczenia do tematu odchudzania podchodzimy bardzo ostrożnie i przede wszystkim celujemy w stabilizację masy ciała, to już w czasie remisji redukcja nadmiernej masy ciała jest bardzo wskazana i uznana jako jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wznowy raka piersi.

 

Co jeść a czego unikać przy raku piersi? Fakty i mity.

Moje podejście jest takie, że konsultacje z dietetykiem onkologicznym to także okazja do omówienia i uporządkowania zasad żywienia - mnogość porad, które możemy znaleźć w internecie, lub które słyszymy na co dzień, wprowadzają chaos informacyjny i wręcz poczucie zagubienia.

Dlatego na konsultacjach zawsze jest czas na omówienie wątpliwości, pytań związanych żywieniem przy raku piersi. Osobiście podchodzę do rozmów na temat zasad właściwego odżywiania bardzo chętnie, zachęcam nawet do przygotowywania listy pytań przed naszymi spotkaniami :)

Moje wypowiedzi opieram o dane naukowe i wytyczne towarzystw naukowych, które zajmują się żywieniem w onkologii, a także na bieżąco aktualizuję moją wiedzę.

 

Leczenie raka piersi - diety alternatywne?

Zaznaczam, że nie zajmuję się leczeniem alternatywnym, medycyną niekonwencjonalną, niesprawdzonymi i nieuznanymi jako bezpieczne metodami, a przede wszystkim nie eksperymentuję na moich Pacjentkach.

Założenia dietoterapii, wszystkie materiały, plany posiłków przygotowuję w oparciu o badania naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem w onkologii.

Jeśli ze strony pacjentki lub rodziny jest potrzeba, żeby wybrane diety czy metody alternatywne omówić, usłyszeć argumenty za i przeciw - na takie rozmowy jestem jak najbardziej otwarta.

 

Przebieg konsultacji

 

Informacje organizacyjne, koszty, a także możliwość rezerwacji terminu oraz wybranej opcji przez kalendarz znajdują się na stronie:

KONSULTACJE - DIETETYKA ONKOLOGICZNA

 

DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka-Grocka

WSPARCIE DIETETYKA W TRAKCIE LECZENIA RAKA PIERSI

 

indywidualne konsultacje z dietetykiem onkologicznym

w Katowicach lub online:

wizyta w gabinecie, telekonsultacja lub wideokonsultacja

 

Kontakt:

+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com

 

 

Przykładowe jadłospisy w trakcie leczenia:

 

Bądźmy w kontakcie

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone