DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka-Grocka

Dietetyk - jak się przygotować do pierwsze konsultacji, czy są potrzebne wyniki badań
27 listopada 2020

Przed pierwszą konsultacją z dietetykiem - czy zawsze potrzebne są wyniki badań?

Kiedy doskwierają nam problemy zdrowotne, sprawa jest oczywista. Jednak w przypadku, kiedy jesteśmy zdrowi - pojawiają się już wątpliwości. Wątpliwości uzasadnione, dlatego dzisiaj rozwinę trochę ten temat.

Jeśli jesteś osobą zdrową - oczywiście nie potrzebujesz wyników badań po to, żeby zacząć jeść zdrowo. Potrzebujesz ich jednak po to, żeby skontrolować swój stan zdrowia.

 

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to szansa na wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń zdrowotnych.

Łatwiej zapobiegać niż leczyć - ta zasada sprawdzi się w każdym przypadku.

 

Można też rozważyć ten aspekt pod kątem korzyści. Skoro masz już wydać pieniądze na konsultacje u dietetyka, to warto wykorzystać wszystkie możliwości takiej konsultacji.

 

Jak? Aktualne wyniki badań pozwolą na bardziej dopasowane wskazówki.

Możesz dostać dietę i zalecenia, które opierają się na ogólnych zaleceniach zdrowego odżywiania.

Możesz też dostać dietę dodatkowo zoptymalizowaną pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb (a nie norm dla "ogółu populacji").

Przykładowo - warto zadbać o zwiększoną podaż żelaza w diecie (a przy okazji np. o więcej produktów bogatych w witaminę C, które wspomagają wchłanianie żelaza)- już w momencie, kiedy poziom hemoglobiny znajduje się blisko dolnej normy. Bo po co czekać, aż objawy niedoborów rozwiną się w pełni?

 

Oczywiście jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany pod kątem wszystkich składników. Czy to na podstawie wyników badań, czy też bez. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może być zmienione, nawet u zdrowych osób.

 

Robić badania, czy nie? Jak to wygląda w praktyce?

 

Na konsultację możesz zgłosić się bez aktualnych wyników badań:

 

  • Jeśli masz problemy zdrowotne, jeszcze przed konsultacją wysyłam Ci listę badań, które pomogą ustalić odpowiedni plan żywieniowy.

 

  • Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, również przed konsultacją wysyłam Ci listę badań profilaktycznych. Wtedy decydujesz, czy wykonanie badań odkładasz w czasie, czy chcesz wykonać je zanim ustalę plan żywieniowy. Przy wyborze opcji numer 2 - biorę te wyniki dodatkowo pod uwagę podczas układania zaleceń i jadłospisu.

 

dietetyk-pierwsza-konsultacja_wizyta_-jak-sie-przygotowac_czy-potrzebne-sa-aktualne-wyniki-badan

Najnowsze

w tej kategorii:

05 kwietnia 2024
Przykładowy jadłospis, który można stosować w trakcie chemioterapii, kiedy nie występują nasilone dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dobór produktów na
16 stycznia 2024
Zwiększenie ilości białka w diecie to jedno z najczęstszych zaleceń kierowanych do pacjentów onkologicznych, to również jedna z pierwszych kwestii,
05 maja 2021
Na czym polega dieta łatwostrawna, po co się ją wprowadza i kiedy może przynieść korzyści? Jeśli zastanawiasz się, dla kogo

Bądźmy w kontakcie

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone