Dzień wcześniej można upiec większą ilość mięsa, część pokroić w cienkie plasterki i używać do kanapek zamiast sklepowej wędliny, resztę wykorzystać właśnie jako składnik tej sałatki.
Takie wykorzystywanie produktów, które przygotowuję przy okazji jednego posiłku i wykorzystuję jako element innego to na pewno rzecz, która jest super pomocna w organizacji i gotowaniu - bardzo polecam :)
Zanim przejdę do przepisu na sałatkę, dla zainteresowanych mam jeszcze dietetyczną notkę, czyli kilka słów na temat właściwości komosy ryżowej oraz kilka faktów i mitów na temat tej kaszy, jakie miałam okazję spotkać w internecie.
Mity, z którymi się spotkałam:
Niestety to jest nieprawda. Komosa, jak zresztą wszystkie inne rośliny, nie zawiera witaminy D.
Nieprawda. Choć komosa zawiera śladowe ilości tej witaminy, to ostatecznie nie można nazwać komosy dobrym jej źródłem. Witamina C traci swoje właściwości podczas obróbki termicznej, nie należy więc traktować zbóż jako dobrego źródła witaminy C, nawet, jeśli zawierają ją w postaci surowej (a nawet, jeśli zawierają, to w niewielkich ilościach).
Nieprawda. Akurat się składa, że zawiera go sporo mniej.
Ale w tym przypadku powiedziałabym, że to plus – te wszystkie cenne witaminy i minerały mogą dzięki temu łatwiej się wchłaniać.
Komosa może też znaleźć zastosowanie w sytuacjach, kiedy ilość błonnika należy ograniczyć, np. w przypadku diety łatwostrawnej.
komosa ryżowa, sucha – 1 szklanka / ok. 200 g
mięso z udźca indyka bez skóry, wcześniej upieczone/uduszone – ok. 200 g (jeśli surowe: ok. 300 g, mięso zmniejsza swoją masę podczas obróbki średnio o 1/3)
papryka czerwona – 1 duża
marchewki – 3 małe lub 2 średnie
cebula – 1 mała
czosnek – 2 ząbki
imbir, korzeń – pasek, ok. 1 cm
olej rzepakowy – 2 łyżki
olej sezamowy – 1 łyżka
sezam, ziarenka – 2 łyżki
natka pietruszki, posiekana – garść na porcję (można zamienić na kolendrę)
PRZYPRAWY: papryka słodka, papryka ostra, słodka wędzona, tymianek, cząber, oregano, odrobina kurkumy, do posypania - czarnuszka
Wartość energetyczna i makroskładniki:
Całość: ok. 1662 kcal, 92 g B, 72 g T, 175 g W ogółem, 30 g błonnika
Najnowsze
w tej kategorii
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone