Ciasto drożdżowe zgodne z zasadami diety łatwostrawnej, która ma za zadanie odciążyć układ pokarmowy. Ze zmniejszoną ilością tłuszczu i cukru, z wykorzystaniem mąki pszennej jasnej (która odznacza się niską zawartością błonnika, co na diecie łatwostrawnej jest wskazane). Z jabłkami w zamian za kruszonkę, puszyste i sprężyste.
Przepis bardzo prosty - ciasto zrobisz bez zagniatania, bez robienia rozczynu.
O czym warto pamiętać na diecie łatwostrawnej - ciasto należy jeść przynajmniej jeden dzień po upieczeniu. Czekamy, aż ustaną wszystkie procesy fermentacyjne, ponieważ mogą powodować dolegliwości żołądkowe (z tego względu właśnie na diecie łatwostrawnej zaleca się również lekko czerstwe, przynajmniej jednodniowe pieczywo).
Ciasto drożdżowe na diecie łatwostrawnej - składniki:
[tortownica 28-32 cm]
[szklanka o pojemności 250 ml]
- mąka pszenna - 400g mąki (3 szklanki)
- suszone drożdże - 8 g (1 opakowanie)
- cukier trzcinowy - 40 g (4 łyżki)
- masło - 80 g (1/3 szklanki rozpuszczonego masła)
- mleko - 200 g (4/5 szklanki)
- jajka - 2 sztuki
- szczypta soli
- cynamon - 1 łyżeczka lub więcej
- 3 średnie jabłka (bez skórki)
- 1 łyżka cukru
Lekkostrawne ciasto drożdżowe z jabłkami - prosty przepis bez zagniatania:
- Masło przełóż do miseczki i rozpuść w kąpieli wodnej - wstaw naczynie do większego rondelka lub garnka wypełnionego wodą, całość podgrzewaj, aż masło się rozpuści. Nie doprowadzaj do wrzenia masła. Odstaw do przestudzenia.
- W międzyczasie w osobnym rondelku podgrzej lekko mleko.
- Do miski wsyp 3 szklanki mąki, dodaj 4 łyżki cukru, szczyptę soli i opakowanie suszonych drożdży. Wymieszaj sypkie składniki łyżką.
- Następnie do miski wbij jajka i dodaj mleko (powinno być ciepłe, ale nie gorące, żeby nie uśmiercić naszych drożdży).
- Wymieszaj całość przez chwilę łyżką, następnie przy pomocy miksera do jednolitej gęstej masy (użyj końcówek do zagniatania ciasta).
- Dodaj rozpuszczone i przestudzone masło i znowu - tym razem powoli - wymieszaj z użyciem miksera, następnie krótko wyrabiaj. Całość zajmie około 5 minut.
- Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na ok. 30-40 minut w ciepłe miejsce (jeśli masz czas, może być dłużej, ale i bez tego ciasto powinno wyjść miękkie i sprężyste - ja testowałam właśnie w wersji podstawowej, dałam ciastu ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do 50 stopni).
- Jabłka obierz, pokrój w ćwiartki, usuń gniazda nasienne. Pokrój w dość grube plasterki. Wymieszaj z cynamonem (u mnie ok. 1-2 łyżeczki) i 1 łyżką cukru.
- Jabłka wyłóż równomiernie na dno blachy. Na wierzch wyłóż ciasto (nie ma potrzeby dodatkowego ugniatania ciasta), następnie uciskaj delikatnie dłońmi, rozciągając ciasto na zewnątrz, aż zacznie dotykać brzegów blaszki.
- Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz ok. 30-35 minut, następnie pozostaw do lekkiego przestudzenia w uchylonym piekarniku.
- Po 20-30 minutach ciasto wyciągnij i odwróć do góry dnem, tak, żeby jabłka były na górze.
* Tortownicę przykryj deską, odwróć ciasto. Teraz dolna część tortownicy jest na górze - ściągnij ją i wsuń na miejsce deski, na której leży odwrócone ciasto.