Żeby zrobić najprostszy - a przy tym pyszny! - hummus, potrzebujesz ciecierzycy, oleju i ulubionych przypraw. No dobra, jeszcze przyda się trochę wody, jeśli chcesz nieco rozrzedzić konsystencję.
Hummus najczęściej utożsamiany jest z pastą z ciecierzycy i tahini, czyli masła sezamowego. Wiele osób, nie mając pod ręką tahini, szybko się zniechęca i ostatecznie nie przygotowuje hummusu wcale. Ale przecież kto nam broni eksperymentować?
Tym bardziej, że hummus to tak naprawdę ogólna nazwa na pastę i to nie tylko z ciecierzycy ale też innych roślin strączkowych.
Każdy może więc wymyślić swój własny hummus, z tahini czy bez. Ja robię w wielu wersjach, ale dzisiaj przedstawiam tę najprostszą.
ciecierzyca, odsączona - 1 puszka konserwowej / ok. 1 i ¼ szklanki ugotowanej / 11 łyżek / 220 g
olej rzepakowy, uniwersalny - 2 łyżki / 20 ml
czosnek - 3 ząbki / 15 g
przyprawy: sól, pieprz, papryka wędzona, papryka słodka, chili, majeranek, tymianek, zamiennie: kmin rzymski / garam masala / kminek
opcjonalnie – kilka łyżek zimnej wody, natka pietruszki, łyżka soku z cytryny
Do naczynia blendera wsyp ciecierzycę, dodaj olej, przyprawy, przetarty czosnek i - jeśli używasz - sok z cytryny. Całość zblenduj na jednolitą masę (trwa to kilka minut). Jeśli masa jest zbyt gęsta, stopniowo dodawaj zimną wodę - tyle, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję.
Gotowy hummus możesz posypać dodatkowo posiekaną natką pietruszki lub świeżymi ziołami.
Przechowuj w lodówce, w zamkniętym słoiku, do 5 dni.
Hummus idealnie pasuje do świeżych warzyw, pokrojonych w słupki (marchewka, kalarepa, papryka, seler naciowy), pieczywa, jako nadzienie do omletów. Sprawdzi się też jako przystawka na imprezę w towarzystwie krakersów, na przykład krakersów owsianych (warzyw oczywiście również!).
Zajrzyj też tutaj
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone