Często spotykam się z tym pytaniem, więc zacznijmy właśnie od niego - czy na diecie łatwostrawnej kopytka są w ogóle dozwolone?
Okazuje się, że jak najbardziej - ale pod jednym warunkiem: unikamy ciężkostrawnych dodatków. To tradycyjnie przygotowywane do kopytek sosy są największym problemem dla jelit.
Jakie to dodatki, których należy unikać? Sosy na zasmażkach, ciężkie sosy na tłustych mięsach, sosy mięsno-grzybowe, sosy z torebek, sosy z dużą zawartością tłuszczów.
Co zatem wybierać? Mogą być to np. gotowane tolerowane warzywa, sosy warzywne z przetartych warzyw z dodatkiem ulubionych przypraw, sosy jogurtowe, sosy na mące ale bez zasmażek.
A co z tłuszczem? Tłuszcze też są potrzebne - nawet na diecie łatwostrawnej. Wybierz dodatek świeżego masła lub oleju rzepakowego. Ważne, żeby tłuszcze dodawać na sam koniec, najlepiej już na talerzu lub bezpośrednio przez wyłożeniem na talerz. Tłuszcze niepoddane obróbce termicznej są zwykle bardzo dobrze tolerowane na diecie łatwostrawnej - oczywiście ciągle pamiętamy o tym, że w odpowiednich ilościach. Najwygodniej kontrolować ilość tłuszczów, kiedy dodajemy je już na talerzu.
ziemniaki - 3 niewielkie sztuki (150 g)
ser twarogowy półtłusty - 90 g (3 plastry)
mąka ziemniaczana - 1 łyżka (15 g)
mąka pszenna, typ 500 (jeśli tolerujesz wybierz mąkę pełnoziarnistą) - 1 łyżka (15 g)
masło - 1 łyżeczka (5 g)
olej rzepakowy - 1 łyżeczka (5 g)
marchew - 1 sztuka (ok. 50 g)
przyprawy: sól, kurkuma, gałka muszkatołowa, czerwona papryka, opcjonalnie curry
Marchewkę obierz, następnie obieraczką potnij na wstążki.
Wstążki marchewki przełóż na patelnię, dodaj szczyptę soli i duś do miękkości, podlewając wodą. Marchewkę możesz dodatkowo doprawić np. czerwoną papryką.
Marchewkę zostaw na patelni.
Ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie, ubij na puree.
Do ziemniaków dodaj mąkę, twaróg i przyprawy (np. kurkuma, gałka muszkatołowa, papryka czerwona).
Kopytka będą miały bardziej delikatną strukturę, jeśli dodatkowo zblendujesz twaróg przed wymieszaniem z resztą składników.
Zagnieć ciasto, uformuj wałek i pokrój na mniejsze części (w razie potrzeby podsyp mąką).
Kopytka wrzucaj na wrzącą wodę, gotuj do miękkości (2-3 minuty po wypłynięciu).
Gotowe kopytka wykładaj na patelnię, na której czeka marchewka.
Wymieszaj całość z dodatkiem świeżego masła i oleju rzepakowego.
Kopytka wyłóż na talerz.
Porcja przygotowana z podanych powyżej składników to ok. 440 kcal / 22 g B / 14 g T / 58 g W.
Zawartość błonnika nieznacznie zmieni się w zależności od tego, czy użyjemy mąki pszennej jasnej czy pełnoziarnistej. W przypadku mąki pełnoziarnistej będzie to ok. 6.5 g błonnika, w przypadku mąki pszennej typu 500 będzie to niecałe 5 g błonnika.
Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań, warto wykorzystać mąkę pełnoziarnistą, żeby choć w minimalnym stopniu zwiększyć ilość błonnik i zadbać o mikroflorę jelit.
Zamiast marchewki do kopytek możesz też dodać np. sos z dyni - przykładowy (bardzo, bardzo prosty) przepis znajdziesz przy okazji tego:
Delikatne pulpeciki w dyniowym musie, zielone puree z ziemniaków i brokułów.
Najnowsze
w tej kategorii
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone