Styczeń to taki symboliczny “nowy początek” - a takie okazje to dla wielu osób najłatwiejszy moment na podjęcie różnych działań, które często odkładamy na później (i nie ma w tym nic złego, każdy niech szuka motywacji tam, gdzie uważa za słuszne).
Moim zdaniem to jest też świetny czas na to, żeby zacząć dbać o zdrowie - a nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia jest też regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Dlatego z okazji początku nowego roku i w ramach cyklu "Konsultacje z dietetykiem" przygotowałam dla Was ściągawkę, czyli listę podstawowych badań kontrolnych.
* Kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami zdrowotnymi, wygląda to zazwyczaj inaczej, badania należy wykonywać częściej.
ciągłe zmęczenie,
senność,
brak energii,
problemy z koncentracją,
spadek masy ciała (bez podejmowanych w tym celu działań),
wzrost masy ciała (bez szczególnych zmian w sposobie jedzenia i ilości ruchu),
problemy z odchudzaniem (brak efektów pomimo podejmowanych działań),
wypadanie włosów,
częste poczucie zmęczenia po posiłkach,
napadowa ochota na słodkie,
ciągła ochota na jedzenie,
uczucie silnego osłabienia między posiłkami.
Bo właśnie na podstawie wyników badań ustala się zalecenia żywieniowe i wyznacza cele dietoterapii, a następnie monitoruje efekty i w razie potrzeby modyfikuje założenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy dietoterapia podejmowana jest z powodu zaburzeń zdrowotnych.
Dieta może wspomagać leczenie farmakologiczne. Żywienie dopasowane do stanu zdrowia często pozwala też zmniejszyć dawki przyjmowanych leków (a to niezwykle cenne działanie - leki mają przecież swoje skutki uboczne).
Zmiany w sposobie jedzenia i stylu życia - o ile wprowadzone odpowiednio wcześnie - mogą nawet bez pomocy leków zapobiegać rozwojowi wielu chorób.
Interwencja dietetyczna to pierwsza linia terapii chociażby w stanie przedcukrzycowym, dyslipidemii czy nadciśnieniu.
Rekomendacje towarzystw naukowych jasno zalecają - jeśli to tylko możliwe, najpierw należy próbować dietą i zmianami w stylu życia.
Dopiero w sytuacji, kiedy taki plan nie zadziała, wprowadza się leki. I kontynuuje zmianę nawyków żywieniowych oraz stopniowe zwiększanie poziomu aktywności fizycznej.
Najnowsze
w tej kategorii:
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone