DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka-Grocka

Zasady profilaktyki chorób nowotworowych piersi, rola diety, stylu życia, badania profilaktyczne. Bezpłatne konsultacje z dietetykiem.
28 stycznia 2021

Profilaktyka raka piersi - bezpłatne konsultacje z dietetykiem. O stylu życia, diecie i badaniach profilaktycznych

Styl życia i sposób żywienia mają wpływ na ryzyko rozwoju

chorób nowotworowych piersi.

 

Najważniejsze zasady w profilaktyce raka piersi to:

 

  • Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, szczególnie tych o intensywnych kolorach (dostarczają największych ilości antyoksydantów).

 

  • Unikanie przetworzonej żywności, takiej jak fast-foody, gotowe posiłki, sosy ze słoików, produkty o długiej dacie ważności, sklepowe wędliny, pasztety, kiełbasy - a tym samym zmniejszanie podaży z dietą kwasów omega-6 o działaniu prozapalnym, cukrów prostych, które w nadmiarze zwiększają ryzyko wielu chorób oraz nadwagi i otyłości, oraz dodatków do żywności (różnego rodzaju i o różnym, często niezbadanym wpływie na zdrowie).

 

  • Unikanie czerwonego mięsa, szczególnie takiego o dużej ilości tłuszczu oraz czerwonego mięsa w przetworzonej postaci (wymienione już wyżej wędliny, kiełbasy i pasztety, które zwracają uwagę niezwykle długim składem...).

 

  • Unikanie alkoholu i palenia tytoniu.

 

  • Zwiększanie aktywności fizycznej.

 

  • Ograniczanie ilości cukru w diecie (słodycze, żywność przetworzona, słodzenie cukrem, słodzone napoje).

 

  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała lub redukcja masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości.
     

 

Szczegółowy artykuł na ten temat ukaże się niebawem, tymczasem zapraszam na bezpłatne konsultacje - omówimy praktyczne aspekty tych zasad, podpowiem, jak wprowadzić je w życie, jak zmienić nawyki krok po kroku i od czego zacząć.

Zgłosić się może każda osoba zainteresowana tematem - bardzo zachęcam, tym bardziej, że po konsultacji wysyłam materiały edukacyjne i przepisy, którymi można się później podzielić z mamą, babcią, siostrą lub przyjaciółką :)

 

Tutaj poczytasz o szczegółach konsultacji i zapiszesz się na nie:

Bezpłatne konsultacje - profilaktyka raka piersi

 

Ważnym aspektem profilaktyki chorób nowotworowych piersi są też badania profilaktyczne, które mają na celu wykrycie rozwijającej się choroby jak najszybciej.

Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na wyleczenie, w wielu przypadkach leczenie jest też o wiele krótsze i łagodniejsze.

 

Jakiś czas temu opracowałam wskazówki na temat badań profilaktycznych w każdym wieku:

Kalendarz badań w profilaktyce raka piersi w zależności od wieku

 

Najnowsze

w tej kategorii:

05 kwietnia 2024
Przykładowy jadłospis, który można stosować w trakcie chemioterapii, kiedy nie występują nasilone dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dobór produktów na
16 stycznia 2024
Zwiększenie ilości białka w diecie to jedno z najczęstszych zaleceń kierowanych do pacjentów onkologicznych, to również jedna z pierwszych kwestii,
05 maja 2021
Na czym polega dieta łatwostrawna, po co się ją wprowadza i kiedy może przynieść korzyści? Jeśli zastanawiasz się, dla kogo

Bądźmy w kontakcie

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone